Popido (L'idioma popular) ye una derivación del idioma Esperantu, creáu por Manuel Halvelik (nome verdaderu, Kamiel Vanhulle), quien tamién foi'l creador de los dialeutos Gavaro y Arcaicam Esperantom. La intención de Halvelik de nenguna manera yera intentar crear un nuevu idioma internacional que reemplazara al esperantu, sinón intentar da-y al Esperantu la "posibilidá espresiva d'una xíriga", por casu, la variación de la llingua nuna de muncho menos prestíu, por cuenta de que esta sería falada por persones como criminales o non estudiaes.

L'autor decidió nun modificar demasiáu'l diccionariu y la gramática del esperantu pa esti proyeutu, polo que la mayor parte de los cambeos tán rellacionaos escontra les terminaciones y pequeñes pallabres.

Diferencia ente'l Popido y l'Esperantu thumb|330px| Manuel Halvelik en 1975 mientres un discursu nuna xunta d'Esperantistes.

Vocabulariu

El popido caltién el mesmu alfabetu y amás la lletra "w", que reemplaza a la "ŭ".

Introduzse una nueva lletra, la "ê /ə/ (Schwa)".

El par de consonantes KV, SV y TV conviértense respeutivamente en KW o KF, SW o SF y TW o TF. Xuntándoles ensin alteriar la manera d'escribir.

Diferencies respeuto al Fundamentu

1ª Regla

L'artículu "la" convertir en "lo" y en plural en "los" (nun torna).

2ª Regla

El sustantivu pierde la terminación "o" y nun se-y añader apóstrofu (´). Pa enguapecer la fonética, puede añader la terminación "ê". ej: d'esta manera la pallabra viro (home) convertir en vir o virê. Nel Plural añade la terminación "s" en cuenta de la tradicional "j". l'acusativu "-n" esiste pero nun ye obligatoriu, por cuenta de que el orde de les pallabres ye SVO (Suxetu Verbu Oxetu). cuando la pallabra esta en plural y ye acusativa, entós l'acusativu -n va detrás del plural s, por casu en los ĉevalêns (La ĉevaloj, los caballos).

4ª Regla Ensin cambeos, sacante unu, dek, cent, mil y miliono, que tresfórmense en won, diks, ĉend, milje y miljun.

5ª Regla

Los pronomes caltiénense inalteraos, sacante "ili", que ye reemplazáu por "zi". la segunda persona singular del pronome siempres ye "ci", "vi" ye solamente usáu nel casu plural de la segunda persona. El casu posesivu camudar por ma, ca, la, ŝa, ĝa, ona, na, va, za, sa.

6ª Regla

La terminación de los verbos son "aj", "at", "it", "ot", "ut", "u", que reemplacen respeutivamente a "i", "as", "is", "os", "us", "u". La terminación de los participios convertir en and, ind, ond, ad, id, od.

Ex: li manĝat (li manĝas); ni venot (ni venos); zi estit trinkandas (ili estis trinkantaj).

11ª Regla

Otres diferencies gramaticales

Verbos

Los verbos "esti" y "havi" (ser/tar y tener respertivamente), tresformar nuna forma más curtia: "saj" y "vaj". Exemplu: Mi sat ("mi estas"), zi vut ("ili havus").

Correllativos

"ki-" convertir en "k" "ti-" convertir en "t" "i-" convertir en "hi" "nen-" convertir en "ni" "ĉi-" convertir en "sj" "ali" convertir en "alj"

Les terminaciones -u, -el, -a el, -es, etc; Permanecen ensin alteraciones.

exemplu: tu vir ("tiu viro"); sjes propraĵ ("ĉies propraĵo"); kus vars vendat-ci? ("kiujn varojn vi viendas?")

Otros

La pallabra "Aŭ" sume, "antaŭ" convertir en ante, "hieraŭ" tresformar en hiere, y asina coles demás, siempres reemplazando Aŭ pola lletra e, sicasí, esiste'l casu especial onde solo apaez la pallabra aŭ, nestos casos aŭ conviértese en o.

Pa nun causar tracamundiu, dellos sufixos son modificaos: -adz ("-ad"), -idj ("-id"), -iĵ ("-iĝ"), -indz ("-ind") y -ĉ ("-ĉj").

Ye preferible evitar les pallabres col prefixu mal- cuando esisten neoloxismos que signifiquen lo mesmo (mava prefierse más que malbona).

Úsase "ĉu" bien pocu. Sicasí, xúnense los verbos y el suxetu por aciu un guión. exemplu: sciat-ci? ("ĉo vi scias"?).

En llugar de pallabres científiques derivaes del griegu o'l llatín, úsense pallabres con afixos en mediu. (vivêsciencist en cuenta de "biologisto").

Los nomes propios, sacante de los puramente esperantistes ( exemplu: Rusio, Parizo, Afriko, etc), nun tornen o se deriven.

Dellos cambeos menores en pallabres

EsperantuPopidoAsturianubonvolu - mi petasplesPor favorĉarbikosporque - yá queFraŭlo - Fraŭlino Mastrê - Mamzel solteru("señoritu") - señoritaĝis til hastajam ŝon yájes da sikaj ed yke as quene nej nonrapide preste rápidosata sjata (para nun confundir col verbu "saj") satisfechused mo peroSinjoro - Sinjorino Sir - Sirin Señor - señoratamen toĥ sicasí - sicasítre muj enforma - bienvoto vjoto (para nun confundir col verbu vaj) votu (relixosu)

Toles demás pallabres qu'apaecen na Plena Ilustrita Vortaro d'Esperantu permanecen ensin cambeos amás de les posibles adautaciones gramaticales del popido.

Testos comparativos

La Espero

Popido

- Lo esper En lo mondên venit nova sent, Tra lo mond irat forta vok; Per flugils de facila vent Nun de lok flugu ĝi al lok. Nej al glav sangên soifanda Ĝi tirat lo homa famili: Al lo mond eterne militanda Ĝi promesat sankta harmoni.

Sub lo sankta signê de lo esper Kolektiĵat pacas batalandês, Ed preste kreskat lo afer Per labor de los esperandês. Forte starat murs de jarmiljes (aŭ jarmiljeês) Inter los popols divididas; Mo dissaltot los opstinas bars, (PS anstataŭ BS) Per lo sankta am disbatidas.

Sur newtrala lingva fundament, Komprenande won lo alia, Los popols farot en konsent Won granda rond familia. Na diligenta kolegar En labor paca nej laciĵot, Til lo bela sonĝ de lo homar Por eterna ben efektiviĵot. </div>

Esperantu

- La Espero En la mondon venis nova sento, Tra la mondo iras forta voko; Per flugiloj de facila vento Nun de loko flugu ĝi al loko. Ne al glavo sangon soifanta Ĝi la homan tiras familion: Al la mond' eterne militanta Ĝi promesas sanktan harmonion.

Sub la sankta signo de l' espero Kolektiĝas pacaj batalantoj, Kaj rapide kreskas la afero Per laboro de la esperantoj. Forte staras muroj de miljaroj Inter la popoloj dividitaj; Sed dissaltos la obstinaj baroj, Per la sankta amo disbatitaj.

Sur neŭtrala lingva fundamento, Komprenante unu la alian, La popoloj faros en konsento Unu grandan rondon familian. Nia diligenta kolegaro En laboro paca ne laciĝos, Ĝis la bela sonĝo de l' homaro Por eterna ben' efektiviĝos. </div> </div></td></tr></table>

Padre nuesu

Popido

Na Patr Na Patr, ku sat en lo ĉiel, sankta su Ca nom, venu Ca reĝec, su Ca vol, kel en lo ĉiel, tel anke sur lo ter. Donu al ni hodie na sjutaga pan ed pardonu al ni nas ŝuldês kel ni anke pardonat al nas ŝuldandês; nej konduku ni en tentên, mo liberigu ni el mavo. Amen </div>

Esperantu Patro nia Patro Nia, kiu estas en la ĉielo, sanktigata estu via nomo. Venu via Regno. Fariĝu via volo, kiel en la ĉielo tiel ankaŭ sur la tero. Nian panon ĉiutagan donu al ni hodiaŭ kaj pardonu al ni niajn ŝuldojn, kiel ankaŭ ni pardonas al niaj ŝuldantoj. Kaj ne konduku nin en tenton, sed liberigu nin de la malbono. Amen. </div> </div></td></tr></table>

Intereses Nel llibru del popido, hai dellos errores cometíos pol mesmu autor alrodiu del so propiu idioma.

L'autor tamién propunxo Normlingva Esperanto, que declara la necesidá d'introducir les lletres que "falten" nel esperantu (y, w, x, q), pa representar d'una meyor manera la terminoloxía científica derivada del griegu y el llatín. Per mediu d'esti proyeutu, él intento dixebrar el "Esperantu diariu" o común (Popido) d'un esperantu más científicu (Normlingva Esperanto).

Bibliografía Halvelik, Manuel; Popido, la verda dialekto. (Normlingva serie 5). Brugge: audiollibru, 1973, 54 páxines.

Halvelik, Manuel, Popido, la verda dialekto, Serie: "La sociolekta triopo", audiollibru, 2ª versión, 2009, 167 páxines.

Categoría:Esperantido Categoría:Llingües artificiales Categoría:Wikipedia:Artículos ensin plantía llistaref