Atletski Super Grand Prix Katara 2015. bio je 19. izdanje godišnjeg atletskog mitinga u Dohi i prva stanica Dijamantne lige 2015.

Zapaženi rezultati Na ovom mitingu postavljeni su brojni najbolji rezultati sezone u tom trenutku. U utrci na 100 m Justin Gatlin istrčao je 9.74, novi lični rekord i najbolji rezultat godine u svijetu. Isto je uradila njegova zemljakinja Allyson Felix na 200 m (21.98)

U troskoku su dvojica takmičara, Pedro Pablo Pichardo (18,06) i Christian Taylor (18,04), preskočila dužinu od 18 m, granicu koju su prije njih prešla samo 3 troskokaša u historiji: svjetski rekorder Jonathan Edwards (18,29), Kenny Harrison (18,09) i Teddy Tamgho (18,04). Tamgho je također učestvovao na ovom mitingu i zauzeo 3. mjesto, ali je pritom zadobio povredu Ahilove tetive.

U bacanju koplja hitac sezone bacio je Tero Pitkämäki (88,62). Na kraju, na 100 m s preponama Jasmin Stowers istrčala je 12.35, čime je popravila lični rekord i popela se na 11. mjesto na listi najboljih rezultata svih vremena.

Rezultati Muškarci Disciplina 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto 100 m Justin Gatlin9.74 WL, MR, PB Mike Rodgers9.96 SB Keston Bledman10.01 =SB 800 m Ayanleh Souleiman1:43.78 WL Ferguson Rotich Cheruiyot1:44.53 SB Alfred Kipketer1:44.59 SB 3000 m Hagos Gebrhiwet7:38.08 WL Mohamed Farah7:38.22 SB Thomas Pkemei Longosiwa 7:39.22 SB 400 m prepone Bershawn Jackson48.09 WL, MR Javier Culson48.96 SB Thomas Barr48.99 SB Troskok Pedro Pablo Pichardo18,06 m WL, RDL, MR, NR Christian Taylor18,04 m PB Teddy Tamgho17,24 m SB Skok s motkom Konstadinos Filippidis5,75 m SB Carlo Paech5,60 m PB German Chiaraviglio5,60 m Bacanje kugle David Storl21,51 m SB Reese Hoffa21,30 m SB Ryan Whiting21,06 m Bacanje koplja Tero Pitkämäki88,62 m WL Antti Ruuskanen86,61 m SB Vitezslav Vesely83,67 m SB

Žene Disciplina 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto 200 m Allyson Felix21.98 WL, =RDL, MR Murielle Ahouré22.29 SB Anthonique Strachan22.69 SB 400 m Francena McCorory 50.21 Sanya Richards-Ross 50.79 Stephenie Ann McPherson50.93 SB 1500 m Dawit Seyaum4:00.96 WL Sifan Hassan4:01.40 Senbere Teferi4:08.86 PB 100 m prepone Jasmin Stowers12.35 WL, RDL, MR, PB Sharika Nelvis12.54 PB Tiffany Porter12.65 3000 m prepreke Virginia Nyambura9:21.51 WL, PB Hiwot Ayalew9:21.54 SB Hyvin Kiyeng9:22.11 SB Skok u dalj Tianna Bartoletta6,99 m WL Shara Proctor6,95 m =NR Christabel Nettey6,93 m Skok u vis Airinė Palšytė1,94 m SB Irina Gordjejeva1,94 m SB Isobel Pooley1,91 m SB Bacanje diska Sandra Perković68,10 m Nadine Müller65,13 m Dani Samuels64,45 m

RDL = Rekord Dijamantne lige

Vanjski linkovi Rezultati mitinga na IAAF.org

Kategorija:Sport u Dohi Kategorija:Sportska takmičenja u Kataru