miniatura|Yvonne van Gennip, triple campiona olímpica. 100px|border|Patinatge de velocitat Als Jocs Olímpics d'Hivern de 1988 celebrats a la ciutat de Calgary (Canadà) es disputaren deu proves de patinatge de velocitat sobre gel, cinc en categoria masculina i cinc més en categoria femenina. En aquesta ocasió debutà la prova de 5.000 metres en categoria femenina.

Les proves es realitzaren entre els dies 14 i 27 de febrer de 1988 a les instal·lacions de l'Olympic Oval.

Comitès participants Hi participaren un total de 141 patinadors, entre ells 88 homes i 53 dones, de 21 comitès nacionals diferents.

(4) (3) (16) (4) (6) (17) (2) (4) (3) Iugoslàvia (2) (13) (7) (11) (3) (11) (5) (2) (7) (1) (17) (4)

Resum de medalles Categoria masculina ProvaOrArgentBronze 500 m. Uwe-Jens Mey Jan Ykema Akira Kuroiwa 1.000 m. Nikolay Gulyayev Uwe-Jens Mey Igor Zhelezovski 1.500 m. André Hoffmann Eric Flaim Michael Hadschieff 5.000 m. Tomas Gustafson Leo Visser Gerard Kemkers 10.000 m. Tomas Gustafson Michael Hadschieff Leo Visser

Categoria femenina ProvaOrArgentBronze 500 m. Bonnie Blair Christa Rothenburger Karin Kania1.000 m. Christa Rothenburger Karin Kania Bonnie Blair1.500 m. Yvonne van Gennip Karin Kania Andrea Ehrig3.000 m. Yvonne van Gennip Andrea Ehrig Gabi Zange5.000 m. Yvonne van Gennip Andrea Ehrig Gabi Zange

Medaller Posició País Or Argent Bronze Total 1 3 6 4 13 2 3 2 2 7 3 2 0 0 2 4 1 1 1 3 5 1 0 1 2 6 0 1 1 2 7 0 0 1 1 Total 10 10 10 30

Referències

Categoria:Esports als Jocs Olímpics d'Hivern de 1988 Categoria:Patinatge de velocitat als Jocs Olímpics