Als Jocs Olímpics d'Hivern de 2010 celebrats a la ciutat de Vancouver (Canadà) es disputà una prova de tobogan en categoria masculina que formà part del programa oficial dels Jocs.

La prova es disputà entre els dies 18 i 19 de febrer de 2010 a les instal·lacions de Cesana Pariol. Participaren 28 competidors de 17 comitès nacionals diferents.

Resum de medalles OrArgentBronze Jon Montgomery Martins Dukurs Aleksandr Tretiakov

Resultats Pos. Dorsal Nom CON Volta 1Volta 2Volta 3Volta 4 Total Dif. 1 5 Jon Montgomery 4.62 52.60 4.63 52.57 4.65 52.20 4.6152.36 3:29.73 +0.00 2 1 Martins Dukurs 4.53 52.32 4.54 52.59 4.5552.28 4.5352.61 3:29.80+0.07 3 8 Aleksandr Tretiakov 4.52 52.70 4.48 53.05 4.5352.30 4.50 52.70 3:30.75 +1.02 4 4 Tomass Dukurs 4.66 52.94 4.66 52.88 4.6852.62 4.6552.69 3:31.13 +1.40 5 12 Zach Lund 4.72 53.04 4.74 52.85 4.74 52.57 4.7152.81 3:31.27 +1.54 6 6 Kristan Bromley 4.70 52.91 4.75 52.89 4.7052.70 4.70 52.80 3:31.30+1.57 7 2 Frank Rommel 4.67 52.90 4.70 53.25 4.7052.55 4.6752.70 3:31.40+1.67 8 15 Matthias Guggenberger 4.65 52.75 4.62 53.02 4.7053.03 4.6653.01 3:31.81 +2.08 9 10 Jeff Pain 4.81 53.03 4.87 53.18 4.8053.00 4.79 52.65 3:31.86+2.13 10 3 Sandro Stielicke 4.78 53.18 4.83 53.24 4.7852.644.7653.02 3:32.08+2.35 11 14 Ben Sandford 4.80 53.11 4.84 53.32 4.8252.90 4.86 53.26 3:32.59 +2.86 12 17 Sergey Chudinov 4.64 53.64 4.72 53.26 4.7053.13 4.68 52.92 3:32.95+3.22 13 7 Mirsad Halilović 4.75 53.09 4.79 53.87 4.7752.92 4.7753.24 3:33.12 +3.39 14 9 Eric Bernotas 4.75 53.23 4.79 53.55 4.7353.33 4.7653.16 3:33.27 +3.54 15 21 Gregory Saint-Genies 4.76 53.40 4.78 53.16 4.8053.32 4.8053.43 3:33.31+3.58 16 18 Pascal Oswald 4.76 53.77 4.76 53.68 4.73 53.00 4.76 53.30 3:33.75+4.02 17 13 John Daly 4.66 54.08 4.74 53.65 4.65 53.234.64 53.05 3:34.01 +4.28 18 16 Adam Pengilly 4.68 53.75 4.71 54.17 4.7653.36 4.73 53.23 3:34.51 +4.78 19 23 Shinsuke Tayama 4.77 53.94 4.81 53.84 4.77 54.03 4.7653.363:35.17 +5.44 20 20 Kazuhiro Koshi 4.91 54.02 4.90 54.10 4.8753.74 4.8453.42 3:35.28 +5.55 21 19 Anže Šetina 4.72 54.50 4.72 54.35 4.6953.75 2:42.60 22 27 Cho In Ho 4.87 54.46 4.88 54.42 4.84 54.28 2:43.16 23 22 Anthony Deane 4.69 54.55 4.70 54.12 4.8754.68 2:43.35 24 25 Ander Mirambell 4.80 54.77 4.79 54.59 4.79 54.26 2:43.62 25 26 Patrick Shannon 4.77 55.18 4.78 55.20 4.7954.60 2:44.98 26 28 Nicola Drocco 4.69 55.77 4.72 54.60 4.7354.97 - 2:45.34 — 24 Iain Roberts 4.87 55.21 4.93 57.58 NS — 11 Michael Douglas 4.67 52.83 4.69 53.04 DSQ NS: no sortí DSQ: desqualificat

Referències

Categoria:Esports als Jocs Olímpics d'Hivern de 2006 Categoria:Tobogan als Jocs Olímpics