Els 100 metres masculins va ser una de les proves del programa d'atletisme disputades durant els Jocs Olímpics d'Estiu de Los Angeles de 1932. La prova es va disputar entre el 31 de juliol i l'1 d'agost de 1932 al Los Angeles Memorial Coliseum. Hi van prendre part 33 atletes de 17 nacions diferents.
Medallistes Or Plata Bronze
Rècords Aquests eren els rècords del món i olímpic que hi havia abans de la celebració dels Jocs Olímpics de 1932.
Rècord del Món 10,3" Percy Williams Toronto (CAN) 9 d'agost de 1930 Rècord Olímpic 10.6" Donald Lippincott Estocolm (SWE) 6 de juliol de 1912 10.6" Charlie Paddock Anvers (BEL) 16 d'agost de 1920 10.6" Harold Abrahams París (FRA) 6/7 de juliol de 1924 10.6" Robert McAllister Amsterdam (NED) 29/30 de juliol de 1928 10.6" Percy Williams Amsterdam (NED) 30 de juliol de 1928 10.6" Wilfred Legg Amsterdam (NED) 30 de juliol de 1928
Arthur Jonath va igualar el rècord olímpic amb 10.6" en la tercera sèrie de la primera eliminatòria. Eddie Tolan va establir un nou rècord olímpic amb 10.4" en la primera sèrie de quarts de final i en la final Tolan i Ralph Metcalfe van igualar el rècord del món amb 10.3".
Format de competició La competició va utilitzar el format bàsic de quatre rondes introduït el 1920: sèries, quarts de final, semifinals i final. En les sèries es van disputar 7 eliminatòries, d'entre 4 i 6 atletes, en què els 3 millors passaven als quarts de final. Els quarts de final van consistir en quatre eliminatòries d'entre 4 i 5 atletes. Els tres millors atletes de cada eliminatòria passaven a les semifinals. Es van disputar dues semifinals, amb 6 corredors cadascuna. Els tres millors corredors de cada semifinal passaren a la final, que seria de sis.
Calendari Data Temps Ronda Diumenge, 31 de juliol de 1932 15:00 16:30 SèriesQuarts de final Dilluns, 1 d'agost de 1932 14:30 15:00 SemifinalsFinal
Resultats Sèries Es van disputar set sèries. Els tres atletes més ràpids de cadascuna passava a quarts de final.
Sèrie 1 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1 Eddie Tolan 10.9 2 José de Almeida 11.0 3 Fernando Ortíz 11.2 4André Théard11.4 5António Rodrigues11.5 – Fred Reid
Sèrie 2 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1George Simpson10.9 2Ernie Page11.1 3Andrej Engel11.2 4Bunoo Sutton11.4 5Liu Changchun11.5
Sèrie 3 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Arthur Jonath10.6 , WR 2Allan Elliot10.8 3Izuo Anno10.9 4Ronald Vernieux11.0 5Samuel Giacosa11.1
Sèrie 4 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Carlos Bianchi10.8 2Helmut Körnig11.0 3Percy Williams11.1 4Jesús Moraila11.2
Sèrie 5 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Ralph Metcalfe11.0 2Birchall Pearson11.1 3Angelos Lambrou11.3 4Fernando Ramírez11.4
Sèrie 6 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Danie Joubert11.0 2Harold Madison Wright11.2 3Ernst Geerling11.3 4Ricardo Guimarães11.4
Sèrie 7 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Takayoshi Yoshioka10.9 2Chris Berger11.1 3Héctor Berra11.2 4Stanley Fuller11.3 5Mario Marques11.5
Quarts de final Es van disputar quatre sèries. Els tres atletes més ràpids de cadascuna passava a semifinals. Berra i Lambrou es van retirar abans dels quarts de final.
Quarts de final 1 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Eddie Tolan10.53 , RO 2Carlos Bianchi10.5 3Percy Williams10.7 4Chris Berger10.7 5Fernando Ortíz11.0
Quarts de final 2 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1George Simpson10.74 2Harold Wright10.9 3Helmut Körnig11.0 4Andrej Engel11.1
Quarts de final 3 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Ralph Metcalfe10.77 2Takayoshi Yoshioka10.8 3Allan Elliot10.9 4Ernie Page10.9 5Ernst Geerling11.1
Quarts de final 4 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1Arthur Jonath10.68 2Danie Joubert10.6 3Bert Pearson10.7 4José de Almeida10.8 5Izuo Anno10.9
Semifinals Semifinal 1 L'arribada va estar tan ajustada que el sistema de cronometratge va mostrar errors. La imatge de la cursa indica que Yoshioka va guanyar, amb Joubert segon i Tolan tercer, mentre que els oficials van cronometrar Tolan i Joubert en 10,81 segons, i Yoshioka en 10,83 segons. Tanmateix, aquesta discrepància va ser irrellevant, ja que els tres van passar a la final.
Pos. Atleta Nació Temps Notes 1 Eddie Tolan 10.81 2 Danie Joubert 10.81 3 Takayoshi Yoshioka 10.83 4Percy Williams10.91 5Allan Elliot11.0 6Helmut Körnig11.2
Semifinal 2 Pos. Atleta Nació Temps Notes 1 Ralph Metcalfe 10.65 2 George Simpson 10.70 3 Arthur Jonath 10.71 4Carlos Bianchi10.73 5Bert Pearson10.95 6Harold Wright11.1
Final Pos. Atleta Nació Temps Notes Eddie Tolan 10.38 WR Ralph Metcalfe 10.38 WR Arthur Jonath 10.50 4 George Simpson 10.53 5 Danie Joubert 10.60 6 Takayoshi Yoshioka 10.79
Clau: WR = rècord del món; RO = rècord olímpic; NR = rècord nacional; DSQ= desqualificat; DNF = abandona; DNS = no surt
Referències
Masculi