Scania AB é un fabricante sueco de camións pesados, autobuses e motores diésel, propiedade do Grupo Volkswagen, estabelecido en Södertälje, Suecia.

Historia A empresa foi fundada en 1900 baixo o nome de Maskinfabriks AB Scania na cidade de Malmö ao sur de Suecia. Scania é a voz en latín para a provincia de Skåne. En 1911 Scania fusiónase con outro fabricante de automóbiles e camións, Vagnsfabriks Aktiebolaget i Södertälje (VABIS, fundada en 1891) estabelecida en Södertälje no oriente de Suecia, formándose AB Scania-Vabis. Despois da segunda guerra mundial, Scania-Vabis comezou a importar automóbiles Volkswagen baixo a empresa Svenska Volkswagen AB.

En 1969, Scania-Vabis fusiónase con Saab, e xuntos forman Saab-Scania AB. Nesa época, a subsidiaria de Volkswagen cambia a súa denominación a V.A.G. Sverige AB. Cando Saab-Scania se separan en 1995, o nome da división de camións e autobuses cambia a Scania AB. En 1999, AB Volvo intentou mercar Scania utilizando parte dos fondos que recibira por parte de Ford Motor Company pola venda de Volvo Cars, pero esta operación non chegou a concretarse.thumb|left|Scania A1 1901.|232x232px

Actualmente o principal accionista de Scania AB é o Grupo Volkswagen, cunha participación do 37,73% do seu capital e un 68,60% de dereitos de votación, facendo de Volkswagen o accionista que ten o control, e a Scania unha subsidiaria de Volkswagen.

Scania na actualidade produce camións pesados (maiores de 16 toneladas métricas ou Clase 8 nos Estados Unidos), e autobuses pesados (maiores de 12 toneladas), e é a terceira marca máis grande do mundo nestes dous segmentos. Exporta os seus camións e autobuses a máis de 70 países. Scania pon gran énfase na aplicación de novas tecnoloxías, eficiencia no consumo de combustible e baixas emisións.

Scania, e anteriormente Scania-Vabis, fabricou camións fóra de Suecia, estabelecendo 2 plantas na Arxentina (1976) e no Brasil (1959)

Varios exemplares de vehículos comerciais e militares de Scania, Vabis e Scania-Vabis poden ser visitados no Marcus Wallenberg-hallen (o Museo Scania) en Södertälje.

Participación accionarial en Scania thumb|left|Scania antigo tipo A Tonneau 1903.|230x230pxOs principais accionistas de Scania son: Grupo Volkswagen é o principal propietario de accións de Scania, cun 68.6% de participación nos votos na empresa. Adquiriu unha porcentaxe inicial de Volvo en 2000, despois de que os intentos desta última para facerse co control maioritario de Scania non fructificasen. Posteriormente, esta porcentaxe increméntase até chegar ao 36.4% en 2007, adquirindo a porcentaxe restante de Investor AB en marzo de 2008. A transacción foi aprobada polos organismos reguladores en xullo de 2008, polo que Scania AB se converteu na novena marca en pertencer ao Grupo Volkswagen.

MAN AG posúe unha participación do 17,01% nos votos de Scania. Cómpre destacar que Volkswagen igualmente posúe unha participación do 29.9 % nos votos de MAN, mesmos que foron adquiridos no 2007. Adquisición fallada por parte de Volvo O 7 de agosto de 1999, Volvo anunciou que adquirira a porcentaxe accionaria maioritaria en Scania. Volvo atopábase en proceso de adquirir o 49,3 % das accións de Scania que eran propiedade de Investor AB, accionista maioritario de Scania. Devandita adquisición, valorada en 7 500 millóns de dólares (60 700 millóns SEK), tería creado o segundo grupo fabricante de camións pesados no mundo, xusto por detrás de DaimlerChrysler. Os fondos para esta operación proviñeron da venda de Volvo Cars a Ford Motor Company en xaneiro de 1999.

Esta transacción foi abortada, despois de que a Unión Europea a reprobara, argumentando que se tería creado un monopolio de camións pesados nos mercados nórdicos.

Adquisición fallada por parte de MAN En setembro de 2006, o fabricante de camións alemán MAN AG lanzou unha oferta agresiva por 10 300 millóns de euros coa finalidade de adquirir Scania AB. O Presidente do Consello de Scania, Leif Östling foi forzado a desculparse por comparar esta oferta de MAN cun "Blitzkrieg". MAN AG posteriormente retirou devandita oferta. Con todo, en xaneiro de 2008 MAN incrementou os seus dereitos de voto alcanzando o 17,1%.

Gama de produtos Scania desenvolve, manufactura e comercializa camións e autobuses (ómnibus) cun peso bruto vehicular de máis de 16 toneladas (Clase 8), adecuados para viaxes longas, distribución local e rexional de bens, así como para a construción.

A gama de autobuses de Scania concéntrase nos chasis para autobuses, adecuados para usos turísticos, así como urbano, suburbano e foráneo.thumb|334x334px|left|Un camión Scania L80 1967(sucesor do Scania-Vabis L56).Os motores industriais e mariños de Scania utilízanse como xeradores e motores en tractores e maquinaría pesada industrial e agrícola, ao igual que en buques e avións.

A nivel de servizos dispón de:

Contratos R&M (reparación e mantemento) Scania Assistance (call center e asistencia mecánica as 24 horas) Master Driver (capacitación para condutores de camións e buses)

Produtos actuais thumb|250px|Camión Scania R470. thumb|250px|Scania R 500. Autobuses Serie K: nova gama de autobuses urbanos e interurbanos con motores lonxitudinais traseiros, que cumpren coa normativa Euro 5 en Europa Serie N: Nova gama de autobuses urbanos con motores que cumpren coas normas Euro 4. OmniLink: (Serie CK) Autobús urbano con motor posterior. OmniCity: (Serie CN) Autobús urbano con motor posterior transversal. OmniExpress: (Serie LK) Autobús interurbano

Camións/vehículos especiais Serie P: as aplicacións típicas son para a distribución local e rexional, construción, e varias operacións asociadas co transporte local e servizos diversos. Os camións da Serie P posúen a nova cabina tipo P, mesmas que están dispoñibles en tres configuracións distintas: unha cabina-dormitorio con liteira, cabina estendida de día, e cabina curta. Serie G: os modelos da Serie G ofrecen unha ampla gama de opcións para as operacións de distribución e para todo tipo de aplicacións útiles para a industria da construción. Todos estes modelos posúen a cabina tipo G e cada un deles está dispoñible como tractor ou chasis-cabina. Os camións da Serie G veñen con cinco configuracións distintas de cabina: tres distintos dormitorios, unha cabina ampla e outra curta. Ofrecen tamén tres configuracións de eixos nas que, na maioría dos casos, é posible escoller a altura do chasis e a suspensión. Serie R: esta gama de modelos ofrece camións optimizados para o transporte máis pesado, con varias cabinas cunha cama, con ou sen liteira, así como a configuración das mesmas en extra baixa, baixa, media (highline) e alta (topline). Asumen tráfico desde local, rexional e longa distancia. Todos os modelos teñen unha cabina Scania tipo R e cada vehículo está dispoñible como tractor ou chasis-cabina. Existen tres configuracións de eixos diferentes con opcións de altura de chasis e suspensión. Serie S: esta nova gama de Scania é moi similar á Serie R, salvando que a Serie S ten piso plano.

Históricos Autobuses

Camiones/vehículos especiais Serie L Serie LB Serie 2 (82, 92, 112 e 142) Serie 3 (93, 113 e 143) Serie 4 (94, 114, 124, 144 e 164) Serie PRT: sucesor dos modelos da Serie 4 Serie PGR: sucesor dos modelos da serie PRT

Motores Scania DS9: 124 kW 6 cilindros en liña a 2100 rpm Scania DSC9: 134 kW 6 cilindros en liña a 2100 rpm Scania DS11: 149 kW 6 cilindros en liña a 2000 rpm Scania DSC11: 170 kW 6 cilindros en liña a 2000 rpm Scania DS14: V8 230 kW a 1900 rpm Scania DSC14: V8 260 kW a 1900 rpm

Designación ou nomenclatura de modelos Serie 3 O sistema de nomenclatura dos modelos é a seguinte:

Tipos de chasis

F: chasis con motor dianteiro lonxitudinal á fronte do eixo dianteiro.

K: chasis con motor lonxitudinal detrás do eixo posterior. L: chasis con motor lonxitudinal detrás do eixo posterior, inclinado a 60 graos cara a esquerda. N: chasis con motor transversal localizado atrás do eixo posterior CN: autobús integral con chasis N CK: autobús integral con chasis K

Series de motores 9: Series de motores DN9 ou DS9 miniatura|339x339px|Protocolo e curva de potencia dos motores DS9

Motor DS 09Diésel de 4 tempos e inxección directa, con turbocompresor accionado por gases de escape.Número de cilindros6 en liñaDiámetro de cilindros115 mm Carreira142 mmCilindrada9 dm³Máxima velocidade do motor2100 r/minPotencia máxima a 2100 r/min124 kW (166 CV DIN)Par motor máximo a 1500 r/min845 Nm (85 Kgm DIN)Relación de compresión15,5:1Consumo de combustible mínimo a plena cargaRendemento neto segundo as normas BSAu 141ª, ISO 1585, SAE J270 e Nutzleistung segundo a norma DIN 70020 xunto coas regulamentacións de emisión de fumes BS Au 141ª, ECE Reg 24 Federal Register e 72/306EEC192 g/kWPeso neto925 kgLargo x ancho x altura1070 mm x 740 mm x 1070Capacidade do aceite do motor máx./min21/18 dm³Aceite SAE15w40

miniatura|Protocolo e curva de potencia dos motores DSC9|339x339px Motor DSC 9Diésel de 4 tempos e inxección directa, con turbocompresor accionado por gases de escape.Número de cilindros6 en liñaDiámetro de cilindros115 mm Carreira142 mmCilindrada9 dm³Máxima velocidade do motor2100 r/minPotencia máxima a 2100 r/min134 kW (180 CV DIN)Par motor máximo a 1500 r/min910 Nm (91 Kgm DIN)Relación de compresión15,5:1Consumo de combustible mínimo a plena cargaCorrea de ventilador desacoplado197 g/kWPeso neto942 kgTodos os demais datos son idénticos ao DS9 pero inclúe ventilador termostático de acoplamento viscoso, árbores de transmisión T60 e amplo radiador con aprox. 40 dm³ de capacidade refrixerante

11: Series de motores DS11 ou DSC11

miniatura|Protocolo e curva de potencia dos motores DS11|339x339px Motor DS 11Diésel de 4 tempos e inxección directa, con turbocompresor accionado por gases de escape.Número de cilindros6 en liñaDiámetro de cilindros127 mm Carreira145 mmCilindrada11 dm³Máxima velocidade do motor2000 r/minPotencia máxima a 2000 r/min149 kW (200 CV DIN)Par motor máximo a 1300 r/min1235 Nm (126 Kgm DIN)Relación de compresión15:1Consumo de combustible mínimo a plena carga204 g/kWPeso neto1024 kgLargo x ancho x altura1370 mm x 740 mm x 990Capacidade do aceite do motor máx./min25/21 dm³Aceite SAE15w40

miniatura|Protocolo e curva de potencia dos motores DSC11|339x339px Motor DSC 11Diésel de 4 tempos e inxección directa, con turbocompresor accionado por gases de escape.Número de cilindros6 en liñaDiámetro de cilindros127 mm Carreira145 mmCilindrada11 dm³Máxima velocidade do motor2000 r/minPotencia máxima a 2000 r/min170 kW (228 CV DIN)Par motor máximo a 1300 r/min1395 Nm (142 Kgm DIN)Relación de compresión15:1Consumo de combustible mínimo a plena carga197 g/kWPeso neto1056 kgTodos os demais datos son idénticos ao DS11 pero inclúe ventilador termostático de acoplamento viscoso, árbores de transmisión T70 e un amplo radiador con aprox. 50 dm³ de capacidade refrixerante

14: Series de motores DS14 ou DSC14 miniatura|Protocolo e curva de potencia dos motores DS14|339x339px Motor DS 14Diésel de 4 tempos e inxección directa, con turbocompresor accionado por gases de escape.Número de cilindros8 en VDiámetro de cilindros134 mm Carreira155 mmCilindrada14 dm³Máxima velocidade do motor1900 r/minPotencia máxima a 1900 r/min230 kW (308 CV DIN)Par motor máximo a 1400 r/min1586 Nm (160 Kgm DIN)Relación de compresión14,5:1Consumo de combustible mínimo a plena carga239 g/kWPeso neto1290 kgLargo x ancho x altura1300 mm x 1000 mm x 1270Capacidade do aceite do motor máx./min30/25 dm³Aceite SAE15w40

miniatura|Protocolo e curva de potencia dos motores DSC14|339x339px