Románia népessége 2021. január 1-jén a hivatalos adatok szerint volt 2012-es hivatalos adatok szerint a lakosság 88,1%-a román, 6,1%-a magyar volt.

Románia lakossága a 21. században az általános európai trendeknél is erőteljesebben csökken. A 2002-es 21,83 milliós szám 2014-re 19,95 millióra esett vissza. A csökkenés okai között a magas halandóság és az alacsony születésszám mellett a jelentős kivándorlás is nagy szerepet játszik.

A romániai népességfejlődés 20. századi sajátossága, hogy a hatvanas évek derekán megindult erőteljes születésszám-csökkenést a kommunista diktatúra szigorú abortusz- és családtervezési tilalom bevezetésével 1967-ben megállította, és a népességszámnak az európai tendenciáknak megfelelő stagnálása, majd csökkenése így 1990 utánra tevődött át. Az 1989-90-es rendszerváltás egy sor különböző demográfiai mutató esetében mérföldkővé vált. A születések száma csökkent, a házasságkötés átlagos életkora kitolódott, a válások száma növekedett. Számottevően nőtt a születéskor várható átlagos élettartam, és a csecsemőhalandóság a történelemben először 10 ezrelék alá süllyedt.

A városiak alacsonyabb termékenysége magasabb válási aránnyal párosul. A Közép-Európára jellemző késői gyermekvállalás, az alacsony termékenység és a nagyobb válási arányszám elsősorban a fővárost és a nyugati régiót jellemzi. A partiumi megyék magas halandósága pedig a szomszédos magyarországi Észak-Alföld adataihoz hasonlít.

A korábbi tendenciáktól eltérően a gazdaságilag legnehezebb helyzetben lévő megyékben a demográfiai mutatók is rosszabbodnak.

A belső vándorlás terén az országban három fő bevándorlási centrum volt az 1989-es rendszerváltásig, Bukarest, Brassó és Temesvár. A fö kibocsátó régió az 1960-as évekig Olténia volt, majd Moldva régió vette át a vezető szerepet. Az 1980-as években és az 1990-es évek elején az etnikai migráció csökkentette a népességszámot, a német és a magyar kisebbségeknek az anyaországba történő vándorlása révén. Az 1990-es évek derekától, különösen 2002-től egyre erősödik az Európai Unió nyugati felébe irányuló migráció.

Népszámlálások A mai Románia területén először külön-külön a román fejedelemségekben, Havasalföldön és Moldvában 1838-ban, majd Ó-Romániában 1860-ban, aztán 1899-ben és 1912-ben tartottak, már modern értelemben, népszámlálást. Erdélyben az osztrák uralom idején 1850-ben és 1857-ben, majd a kiegyezés után a magyar hatóságok 1869-ben, 1880-ban, 1890-ben, 1900-ban és 1910-ben hajtottak végre népszámlálást. A mai országterületre vonatkozóan először 1930-ban, részlegesen (a háborús elcsatolások miatt) 1941-ben , majd 1956-ban, 1966-ban, 1977 -ben, 1992-ben és 2002-ben került sor népszámlálásokra. A legfrissebb adatok 2012-ből és 2021-ből állnak rendelkezésre.

Népességszám Románia népessége 1930 után viszonylag egyenletesen gyarapodott, az 1930. évi 14 milliónyiról 1989-90-ben érte el az eddigi maximumot, a mintegy 23 millió főt. 1940 és 1949 között a II. világháború miatt visszaesett a lélekszám, 1964-1967 között pedig a nemzetközi trendekkel összhangban már csökkent a születésszám. Emiatt a Ceausescu-rendszer szigorú abortusztilalmat vezetett be, ami a születések számában rövid időre hatalmas kiugrást eredményezett.

A rendszerváltást követően a népességszám viszonylag lassú ütemben folyamatosan csökken. 2002-ben az országban 21 680 974 személy élt, már mintegy 1,1 millió fővel, illetve 4,2 százalékkal kevesebb, mint 1992-ben. A népességfogyás oka elsősorban a nagyarányú kivándorlás ( fő), ezt követi a természetes fogyás, a születési és halálozási szám közötti különbség.( fő}.

A lakosság megoszlása településtípusok szerint 1930-ban még a népességnek csak 20%-a élt városokban és 80%-a falun. 1948-ban a városi népesség aránya még mindig csupán 23,6% volt. 1965-ig ez a szám 33%-ra, majd 1966-ban 38%-ra növekedett, részben számos község várossá nyilvánítása miatt. Ezt követően 1974-ig az arányok nem változtak lényegesen, majd 1975-től 1989-ig a városi népesség aránya Ceausescu erőltetett iparosítási és urbanizációs politikájának eredményeként 53%-ra emelkedett. Ez a rendszerváltást követően is tovább emelkedett 55%-ig, mert a korábban erőszakkal vidékre helyezett értelmiségiek egy része visszaköltözött a városokba.

Nemzetiségi összetétel 300px|bélyegkép|Románia 2011-es etnikai térképe (a magyar többségű területeket zöld szín jelöli) A 2002-es népszámlálás szerint a népesség közel 90%-a román nemzetiségű, a második legnagyobb etnikum a romániai magyarság, 6,6%-kal, arányuk országos szinten 0,5%-kal csökkent 1992 után, létszámuk pedig majdnem 12%-kal. A csökkenés oka főleg a kivándorlás, valamint a romániai átlagnál alacsonyabb születésszám.

Roma nemzetiségűnek fő, 2,5% vallotta magát. A számos további nemzeti kisebbség részaránya külön-külön nem érte el a 0,3%-ot. Nemzetiség szerint a németek száma csökkent a leginkább, míg a romák és a muzulmán kisebbségek, valamint a bevándorlással is növekedő olaszok és görögök gyarapodtak. Új bevándorlóként jelent meg a statisztikában 2249 kínai.

Kor szerinti összetétel A román népesség kor szerinti összetétele igen kedvezőtlenül alakul. A 15 évesnél fiatalabb korcsoportok aránya a szüleik generációjának tekinthető 25-39 éveseknek mindössze a 60-70%-át teszik ki, ami a népesség intenzív elöregedését vetíti előre. A leginkább elöregedett népesség a fővárosban és az ország déli részén található.

Vallások

Román ortodox egyház — 86,7% Római katolikus egyház — 4,7% Protestantizmus (kálvinizmus, luteránusok, unitarizmus, pünkösdizmus, baptizmus, adventizmus) — 5,3% Görögkatolikus — 0,9% Iszlám — 0,3% Ateizmus — ≈0,04% (9,271 fő) Vallás nélküliek — 0,1% Más vallások — 2,0% Nem nyilatkozott — 0,1%

Az Erdélyben régen jelentős görög katolikus vallás teljesen visszaszorult. A református és az unitárius egyházak hatása túlnyomórészt a romániai magyarokra terjed ki, hasonlóképpen római katolicizmus is, de van számottevő román és más anyanyelvű római katolikus népesség is, különösen Moldvában és Bukarestben.

Népmozgalom Átlagos népességszámSzületések HalálozásokTermészetes szaporulatSzületési ráta (1000 főre)Halálozási ráta (1000 főre)Természetes szaporulat (1000 főre)Teljes termékenységi rátaOur World In Data Romániával kapcsolatos demográfiai diagramok 1900 6.050.000 235.000 146.000 89.000 38,8 24,2 14,7 5,20 1901 6.120.000 241.000 160.000 81.000 39,3 26,2 13,2 5,27 1902 6.210.000 242.000 172.000 70.000 39,0 27,7 11,3 5,23 1903 6.290.000 252.000 156.000 96.000 40,1 24,8 15,3 5,37 1904 6.390.000 256.000 156.000 100.000 40,1 24,4 15,6 5,37 1905 6.480.000 248.000 160.000 88.000 38,3 24,7 13,6 5,13 1906 6.570.000 262.000 157.000 105.000 39,9 23,9 16,0 5,35 1907 6.680.000 274.000 176.000 98.000 41,1 26,3 14,8 5,51 1908 6.770.000 273.000 185.000 88.000 40,3 27,4 13 5,40 1909 6.860.000 282.000 188.000 94.000 41,1 27,4 13,7 5,51 1910 6.970.000 274.000 173.000 101.000 39,3 24,8 14,5 5,27 1911 7.090.000 300.000 179.000 121.000 42,3 25,3 17,1 5,67 1912 7.240.000 314.000 166.000 148.000 43,4 22,9 20,4 5,82 1913 7.360.000 310.000 192.000 118.000 42,1 26,1 16,0 5,64 1914 7.770.000 327.000 183.000 144.000 42,1 23,5 18,5 5,64 1915 7.910.000 320.000 194.000 126.000 40,5 24,5 15,9 5,43 Ani 191619171918Teljes termékenységi ráta Romániában4,84 4,253,67

A két világháború közötti időszak Átlagos népességszámSzületések HalálozásokTermészetes szaporulatSzületési ráta (1000 főre)Halálozási ráta (1000 főre)Természetes szaporulat (1000 főre)Teljes termékenységi ráta 1919 15.920.000 366.000 328.000 38.000 23,0 20,6 2,43,08 1920 16.010.000 539.000 415.000 124.000 33,7 25,9 7,74,52 1921 16.240.000 620.000 372.000 248.000 38,2 22,9 15,35,12 1922 16.500.000 614.000 376.000 238.000 37,2 22,8 14,44,98 1923 16.770.000 609.000 372.000 237.000 36,4 22,1 14,44,88 1924 16.990.000 623.000 383.000 240.000 36,7 22,5 14,14,92 1925 17.190.000 606.000 362.000 244.000 35,2 21,1 14,14,72 1926 17.460.000 608.000 373.000 235.000 34,8 21,4 13,44,66 1927 17.690.000 603.000 393.000 210.000 34,1 22,2 11,94,57 1928 17.970.000 624.000 352.000 272.000 34,7 19,6 15,14,65 1929 17.640.000 601.000 378.000 223.000 34,1 21,4 12,64,57 1930 17.870.000 625.000 347.000 278.000 35,0 19,4 15,64,69 1931 18.190.000 605.000 379.000 226.000 33,3 20,8 12,44,46 1932 18.427.000 662.000 399.000 263.000 35,9 21,7 14,34,81 1933 18.653.000 598.000 348.000 250.000 32,1 18,7 13,44,30 1934 18.914.000 612.416 390.668 221.748 32,4 20,7 11,74,34 1935 19.088.000 585.503 402.720 182.783 30,7 21,1 9,64,11 1936 19.319.000 608.906 382.179 226.727 31,5 19,8 11,74,22 1937 19.535.000 601.310 377.954 223.356 30,8 19,3 11,44,13 1938 19.750.000 585.423 379.445 205.978 29,6 19,2 10,43,97 1939 19.934.000 563.817 370.348 193.469 28,3 18,6 9,73,79

Év 194019411942194319441945Teljes termékenységi ráta Romániában3,553,08 2,873,142,912,63

A II. világháború után Fő források:

{| class="wikitable sortable" style="text-align: right;" |- ! ! style="width:80pt;"|Átlagos népességszám ! style="width:80pt;"|Születések ! style="width:80pt;"|Halálozások ! style="width:80pt;"|Természetes szaporulat ! style="width:80pt;"|Születési ráta (1000 főre) ! style="width:80pt;"|Halálozási ráta (1000 főre) ! style="width:80pt;"|Természetes szaporulat (1000 főre) !style="width:80pt;"|Migrációs szaporulat (1000 főre) ! style="width:80pt;"|Teljes termékenységi ráta |- | 1946 | style="text-align:right;"| 15.760.000 | style="text-align:right;"| 391.273 | style="text-align:right;"| 296.439 | style="text-align:right;"| 94.834 | style="text-align:right;"| 24,8 | style="text-align:right;"| 18,8 | style="text-align:right;"| 6,0 | 0,3 | style="text-align:right; color:blue;"| 3,32 |- | 1947 | style="text-align:right;"| 15.860.000 | style="text-align:right;"| 370.562 | style="text-align:right; color:red;"| 349.331 | style="text-align:right;"| 21.231 | style="text-align:right;"| 23,4 | style="text-align:right; color:red;"| 22,0 | style="text-align:right;"| 1,3 | 0,8 | style="text-align:right; color:blue;"| 3,14 |- | 1948 | style="text-align:right;"| 15.893.000 | style="text-align:right;"| 379.868 | style="text-align:right;"| 248.238 | style="text-align:right;"| 131.630 | style="text-align:right;"| 23,9 | style="text-align:right;"| 15,6 | style="text-align:right;"| 8,3 | 3,7 | style="text-align:right; color:blue;"| 3,20 |- | 1949 | style="text-align:right;"| 16.084.000 | style="text-align:right;"| 444.065 | style="text-align:right;"| 219.881 | style="text-align:right;"| 224.184 | style="text-align:right; color:blue;"| 27,6 | style="text-align:right;"| 13,7 | style="text-align:right;"| 13,9 | 0,2 | style="text-align:right; color:blue;"|3,70 |- | 1950 | style="text-align:right;"| 16.311.000 | style="text-align:right;"| 426.820 | style="text-align:right;"| 202.010 | style="text-align:right;"| 224.810 | style="text-align:right;"| 26,2 | style="text-align:right;"| 12,4 | style="text-align:right;"| 13,8 | -4,4 | style="text-align:right; color:blue;"| 3,14 |- | 1951 | style="text-align:right;"| 16.464.000 | style="text-align:right;"| 412.534 | style="text-align:right;"| 210.021 | style="text-align:right;"| 202.513 | style="text-align:right;"| 25,1 | style="text-align:right;"| 12,8 | style="text-align:right;"| 12,3 | -2,2 | style="text-align:right; color:blue;"| 3,01 |- | 1952 | style="text-align:right;"| 16.630.000 | style="text-align:right;"| 413.217 | style="text-align:right;"| 195.287 | style="text-align:right;"| 217.930 | style="text-align:right;"| 24,8 | style="text-align:right;"| 11,7 | style="text-align:right;"| 13,1 | -0,1 | style="text-align:right; color:blue;"| 2,97 |- | 1953 | style="text-align:right;"| 16.847.000 | style="text-align:right;"| 401.717 | style="text-align:right;"| 194.752 | style="text-align:right;"| 206.965 | style="text-align:right;"| 23,8 | style="text-align:right;"| 11,6 | style="text-align:right;"| 12,3 | -0,8 | style="text-align:right; color:blue;"| 2,76 |- | 1954 | style="text-align:right;"| 17.040.000 | style="text-align:right;"| 422.346 | style="text-align:right;"| 195.091