El moncecch a l'è on dialett ocidental del lombard. A l'è parlaa in de la Vall Alban, in de l'olta provincia de Comm, e l'è despess comunaa cont el dialett garzenatt. Fonetega I lavor pussee particolar del dialett de Garzen (e de la frazzion de Catasch) respett al rest del lombard a hinn: evoluzzion de la F latina in [h]: FǑCU -> [hø:k]; FALCE -> [hɔːrʃ]; FĀME -> [ham]; FACĔRE -> [ha]; FĒNU -> [he]; FŎLĬA -> ['høja]; FUMU -> [hym], FŒMINA -> ['hemena] evoluzzion de R latinn intervocalegh in [d] o [ð]; inoltra, la se troeuva anca in certi paroll che gh'hann avuu el passagg [l] -> [r] PIRU -> [peð], ILLŌRU -> [loð]; LABORĀRE [lau̯'ða]; *AMORŌSA -> [mu'ðuza], SORĚLLA [su'ðɛla] SALARE -> [sa'ða], SCHǑLA -> ['ʂkøða], ŎLEU -> ['øði] evoluzzion de PL- latin in [tʃ]: PLANU -> [tʃaŋ]; PLANTA -> ['tʃanta]; PLENU -> [tʃeŋ] evoluzzion de BL- in [dʒ] o fina [ʒ]: BLANCU -> [dʒaŋk]; BLADA -> ['ʒava] Anca a Germasen a gh'è i istess lavor, ma: R, L latinn a muden in [ɾ] Olter mudazzion: NŎVE -> [nøw], NIVE -> [new], CLAVE -> [tʃaw] (lombard standard: [nø(:)f] ecc.) CAPIA -> [gaj'dʒa] (lombard standard: ['gabja] DURU -> [dyj], MATURU -> [ma'dyj]
Gramatega In sostanza la gramatega del moncecch el se slontana minga de quella del rest del lombard ocidental. Chichinscì vedaremm quai hinn i mestee pussee particolar. Formazzion del plural In general tucc i nomm a resten cont el plural invariaa. A fann ecezzion la parolla omm (pl. omen, IPA: ['umen]) e pè (pee). Inoltra: I paroll in -o fann el plural in -i: libro, pl. libri merlo, pl. merli I paroll in -èll fann el pural in -éi: cavèll, pl. cavéi. orscèll, pl. orscéi. I nomm feminin che finissen per -ra a gh'hann el plural in -ri: cavra, pl. cavri. Certi nomm feminin al pural a cambien l'avertura de la vocal bocca ['buka], bocch ['bok] ora ['uða], pl. or [oð] Quest el suced anca per i paroll che finissen in -ella soðella, pl. soðelli I particippi passaa de la prima coniogazzion a gh'hann on plural diferent: portò, pl. portè
Articol L'articol determinativ in moncecch el se deslontana de quell comun a la pupart del lombard Masculin: lo (sing.), i (pl.) Femenin: la (sing.), i (pl.) Insemma a lo (che se troeuva sia a Garzen che a Germasen) l'è dree a rivà anca el, che l'è l'articol pussee comun in su la riva del lagh. Denanz a la vocal, gh'è l'elision de la vocal de l'articol: lo pà, l'omm la mamm, l'oða L'articol indeterminativ a l'è inscì: Masculin: un (sing.; IPA: [yn] o [yŋ]), de (pl.) Femenin: 'na; de (pl.) Preposizzion articolaa de + lo: do de + la: da de + i: di In 'sta manera la preposizzion articolada l'è diferenta de l'articol partitiv.
L'agettiv Agettiv possessiv lo mé, la mé, i mé lo tô [tu], la tô, i tô lo sô [su], la sô, i sô lo noss [nɔs], la nossa ['nosa], i noss [nɔs] lo voss [vɔs], la vossa ['vosa], i voss [vɔs]
Agettiv dimostrativ Masculin: quèst, pl. custi, cus'ci; quèll, pl. cujFemenin: questa, pl. custi, cus'ci; quéða, pl. quéðiPer el feminin a gh'è anca la forma cuði, che l'è seguida de l'averbi ullò:cuði hemen ullò = quei donn làEl pronomm Pronomm personai Pronomm personai sogett:mì, tì/tè, lu/lé, nioltri [ni'ɔltri], violtri [vi'ɔltri], lor [loð] Pronomm personai riflessiv:me, se, se, se, se, ve, se Pronomm personai ogett dirett:me, te, lo, la, ne, ve, liPronomm personai ogett indirett:me, te, ghe, ghe, ne, ve, ghePronomm verbai Prima persona sigolar: // Segonda persona singolar: to [tu] Terza persona singolar: al (m.), la (f.) Prima persona plural: anSegonda persona plural: // Terza persona plural: aiPronomm possessivlo mé, la migna, i mélo tò, la toa, i toeulo sò, la soa, i soeu (el var anca per la terza persona plural)lo noss, la nossa, i nosslo voss, la vossa, i vossPronomm dimostrativ Masculin: quèst, pl. custi, cus'ci; quèll, pl. cuj Femenin: questa, pl. custi, cus'ci; quéða, pl. quéði/cuði
El verb In general, in del moncecch se dopera pocch el congiontiv e 'l condizzional; per el rest, la coniogazzion l'è pu o manch compagna de tutt el rest di dialett del lombard. Vess Indicativ present: mì som, tì to sè, lu l'è, nioltri 'n s'è, violtri sio, loð ai è. Indicativ imperfett: mì siva/sivi, tì to sivet, lu l'iva, nioltri 'n siva, violtri sivi/sio, loð ai iva. Indicativ futur: mì saðò, tì to saðè, lu el saðà, nioltri 'n saðà, violtri saðìo, loð ai saðà. Condizzional present: mì saðess/saðessi, tì to saðesset, lu el saðess, nioltri 'n saðess, violtri saðessov, loð ai saðess. Particippi passaa: Avè Indicativ present: mì gh'hoo, tì to gh'hè, lu el gh'ha, nioltri 'n gh'ha, violtri gh'ìo, loð ai gh'ha. Indicativ imperfett: mì gh'iva/ivi, tì to gh'ivet, lu el gh'iva, nioltri 'n gh'iva, violtri gh'ivi/ìo, loð ai gh'iva. Indicativ futur: mì gh'avaðò, tì to gh'avaðè, lu el gh'avaðà, nioltri 'n gh'avaðà, violtri gh'avaðìo, loð ai gh'avaðà. 'Condizzional present: mì gh'avaðess/avaðessi, tì to gha'avaðesset, lu el gh'avaðess, nioltri 'n gh'avaðess, violtri gh'avaðessov, loð ai gh'avaðess. Particippi passaa: avuu. Fà Indicativ present: Indicativ imperfett: Indicativ futur: mì haðò, tì to haðè, lu el haðà, nioltri 'n faðà, violtri faðìo, loð ai faðà. Congiontiv present: che mì haga/haghi, che tì to haghet, che lu el haga, che nioltri 'n haga, che violtri haðìo, che loð ai haga. Particippi passaa: hacc (f. haccia).
Savè Indicativ present: Indicativ imperfett: mì siva/sivi, tì to sivet, lu el siva, nioltri 'n siva, violtri sivi/sìo, loð ai siva. Indicativ futur: Particippi passaa: Andà Indicativ present: mì vagh/vaghi, ti to vaghet, lu el va, nioltri 'n va, violtri andèu, loð ai va. Indicativ imperfett: Indicativ futur: mì andaðò, tì to andaðè, lu l'andaðà, nioltri 'n andaðà, violtri andaðèu, loð i andaðà. Condizzional present: mì andaðess/andaðessi, tì to andaðesset, lu l'andaðess, nioltri 'n andaðess, violtri andaðessov, loð ai andaðess. Particippi passaa: mangiò, pl. mangè. Vorè Indicativ present: mì voeuj/voeuði, tì to voeu/voeuðet, lu el voeu, nioltri 'n voeu, violtri voeuðìo, loð ai voeu. Indicativ imperfett: Indicativ futur: Particippi passaa: I coniogazzion Indicativ present: mì mangi, tì to manget, lu el mangia, nioltri 'n mangia, violtri mangeu, loð ai mangia. Indicativ imperfett: mì mangiava/mangiavi, tì to mangiavet, lu el mangiava, nioltri 'n mangiava, violtri mangiavi/mangìo, loð ai mangiava. Indicativ futur: Particippi passaa: II coniogazzion Indicativ present: mì vedi, tì to vedet, lu el ved, nioltri 'n ved, violtri vedìo, loð i ved. Indicativ imperfett: mì vediva/vedivi, tì to vedivet, lu el vediva, nioltri 'n vediva, violtri vedivi/vedìo, loð ai vediva. Indicativ futur: Particippi passaa: III coniogazzion Indicativ present: mì bevi, tì te bevet, lu el beu, nioltri 'n beu, violtri bevìo, loð ai beu. Indicativ imperfett: Indicativ futur: Particippi passaa: IV coniogazzion Indicativ present: mì senti, tì to sentet, lu el sent, nioltri 'n sent, violtri sentìo, loð ai sent. Indicativ imperfett: mì sentiva/sentivi, tì to sentivet, lu el sentiva, nioltri 'n sentiva, violtri sentivi/sentìo, loð ai sentiva. Indicativ futur: Particippi passaa: sentii. IV coniogazzion (incoativa) Indicativ present: mì capissi, ti to capisset, lu el capiss, nioltri 'n capiss, violtri capiu, loð ai capiss. Indicativ imperfett: Indicativ futur: Particippi passaa: capii. Forma integorativa Present: Prima coniogazzion: róvi ['rui], róvet, róvel/róveða, róven, róvèo, róvei Terza coniogazzion: vegni, vegnet, vegnel/vegneða, vegnen, vegnìo, vegnei. Verb vess: som, sett, èl, éða, senn, sìo, èi. Verb avèggh': g'hoo, g'hètt, g'hal/haða, g'hann, g'hio/gh'ivi, g'hai. Imperfett: Prima coniogazzion: pensava/pensavi, pensavet, pensavel/pensaveða, pensaven, pensavi/pensìo, pensavei. Verb vess: siva/sivi, sivet, ivel/iveða, siven, sivi/sìo, ivei. Futur: Verb fà: haðò, haðètt, haðal/haðaða, haðann, haðìoð, haðai. Verb avèggh: gh'avaðò, gh'avaðètt, gh'avaðal/avaðaða, gh'avaðann, gh'avaðìo, gh'avaðai.
La negazzion In del garzenatt a gh'è trii averbi per la negazzion (che, compagn de la pupart di dialett del lombard, a l'è post-verbal): brich o brica minga (['miŋa]) ca Capì come doperà ciascun de 'stii averbi l'è minga inscì facil. In general el par che brich, -a el se dopera pussee cont i verb semplis: mì vegni brich lee a vediva brica mì mangiaðoo brich Inscambi, quand che 'l temp a l'è compost, se dopera pussee el ca: violtri sio ca rovè (= violter sii minga rivaa) mì hoo ca poduu Quand che 'l verb a l'è doperaa 'me transitiv, se dopera pussee ca; ma quand che l'istess verb a l'è doperaa 'me intransitiv, alora se preferiss l'usagg de brich: mì mangi ca formagg mì mangi brich El minga l'è la forma rivada de la koinè lombarda ocidental, e donca la se pò doperà in tucc i cas.
Lessegh El lessegh del garzenatt l'è compagn de quell de la pupart di dialett del volt Lagh de Comm, e in general de tutt el territori comasch.
Bibliografia AA. VV., Mondo popolare di Lombardia, vol. 4. Como e il suo territorio, Milan, Silvana Editoriale, 1978. Benito Domenico Gesta, Garzeno e il suo dialetto, Gravedona, Editrice Delta, 1983. Glauco Sanga, Dialettologia lombarda, Università de Pavia, 1984.
M