O pronombre adverbial i/bi/ie se remonta a o latín IBI. Existe en muitas luengas romances amés de l'aragonés: italiano, vi u ci (< ECCE IBI u < ECCE HIC), Le particelle "ci" e "vi" en a pachina web d'o Centro Studi Italiani. francés, y, occitán, i, gascón, catalán, hi.

O significau ye sobretot a significación inicial d'adverbio espacial, y ixo, d'acuerdo con a desaparición d'a diferencia entre ablativo y acusativo, tanto pa reposo (en un puesto) como pa dirección (ta un puesto).

Tamién puede representar pronominalment situacions adverbials expresadas con a preposición ad en relación con personas y cosas.

Asinas sirve pa reproducir un complemento preposicional que empieza con cualsiquier preposición que no siga de ni asimilable a de

Una d'as tendencias foneticas de l'aragonés ye conservar as sonoras intervocálicas latinas, -B-, -D- y -G-, y por ixo dicimos leixiva, rader y peder. A evolución de IBI en aragonés de bella val axial, mas que mas as vals occidentals yera, por tanto, BI, con a consonant conservada, (y en cheso se diz encara IB-ye como variant de bi-ye).

En aragonés semontanés, ribagorzano y d'a mas gran parte d'o Prepireneu s'emplegaba, manimenos a variant I, que coincide con atrás luengas, y pareixe que esta variant yera la que s'emplegaba en a val d'Ebro y ya la que trobamos en os textos medievals.

En as parlas orientals como as d'a Ribagorza, A Fueva, Chistau, y a vegadas en Bielsa (aragonés centro-oriental y aragonés oriental) se fa servir a variedat dezaga o verbo -ie: no puedo meter-lo-ie.

En as zonas occidentals (aragonés occidental y aragonés centro-occidental), s'emplega bi dimpués d'o verbo, como en cheso: se podría fer una planeta que, plantando-bi arbols, sería bien maja.

Tradicionalment s'ha considerau que i/bi teneba uso nomás que como locativo y complemento preposicional que encomienza con a, en, ta, y con o verbo haber. Manimenos bel intresau en a lingüística ya heba visto que en a literatura chesa se rechistraba un emplego que feba referencia a un complemento preposicional que teneba con. Agora se'n tiene millor conoixencia y se vei que ye como en atras lenguas:

Como locativo: Ya bi ye (Panticosa) Porque i vaz a divertir-tos (Estadilla) No i soi estato (Bielsa) No bi so estada (Echo) Y si conviene no ir ta lo café no i be (Echo). La patata se i cría bien (Chistau) La chen se'n va y no i torna/ y els qu'encara i están (Campo) Como complemento preposicional: muitas vegadas con os verbos pensar y creyer, como pensar en bella cosa o creyer en bella cosa. De pensar-ie me sall tenya (Pastorada de Torres) No i pienso. (Viello Sobrarbe). Chabier Tomás Arias: El aragonés del Biello Sobrarbe. Instituto de Estudios Altoaragoneses (1999) No i creigo. (Viello Sobrarbe). Como complemento preposicional de puesto: emplego intermedio entre as dos modalidaz. Por o calso d'o filo no i pasa. (Penya Montanyesa) Blas Gabarda, F. y Romanos Hernando, F.; El aragonés de Baixo Penyas. 2005, Gara d'Edizions, p 24. Un matical de buxos que no i puedes pasar. (Penya Montanyesa). I en este caso substituye a Por ixe puesto, que tiene un matinal de buxos. ¿ Qué metes en a cambra? no i meto cosa (Fovano). F. Romanos, F. Sánchez: L'aragonés de A Fueba. Bocabulario y notas gramaticals. Uesca, Publicazions d'o Consello d'a Fabla Aragonesa (col. «Puens enta ra parola», 9) (1999). pp 30-31. Vas ta Troncedo? No i voi. Toz los anyos se dan cita los fillos de Graus – los que i son y los que anyoraus sonyan que i están. (Graus). I en esta caso substituye a En Graus. Con verbos que prenen un sentiu especial: veyer, saber, y, como dimpués explicaremos, haber:No se i vede guaire; fa fosco encara. (Benás).Ya ye viella, no i vei. (Aragonés de Sierra Ferrera). Con haber: A forma impersonal d'o verbo haber ye acompanyada d'este pronombre. As formas orichinals sonHaber-bi: Bi ha /B'ha, Bi heba, Bi hese.Haber-ie: I ha, I heba, I hese. Pero bi ha variacions, como l'ansotán bi'sta (con un uso curioso d'o verbo estar como impersonal con paralelo en rumano), y as formas castellanizadas i hai, i habeba, atcetera…

Situación d'o pronombre adverbial en aragonés En o proceso de desaparición de l'aragonés o pronombre adverbial ye uno d'os primers caracters que desapareixen: l'emplego regular nomás se da que en bella val d'o Pireneu Axial mas conservadera y fuera d'as vals axials en zonas orientals, (Viello Sobrarbe, A Fueba y Ribagorza), on influye que se charre amán o catalán, on lo emplego ye encara fuerte y regular.

En bel puesto l'emplego en a forma impersonal d'o verbo haber, se fa con a forma castellana d'este mesmo verbo, (que paradoxicament tiene a y fosilizada).

I ha /yá/ > I hai /yay/.

Fruito d'as combinacions con l'atro pronombre adverbial en/ne, a vegadas en a forma personal d'o verbo haber i trobamos tamién una n, que no complementa cosa y que forma con a i una ny:

n'i hai'' /ny hai/

Referencias

I/bi/ie