A segunda conchugación en aragonés provién d'a segunda conchugación latina tardana (verbos en -ĒRE), conchugación que enantes heba absorbiu a mes gran part d'os verbos en -ĔRE d'a desapareixida tercera conchugación latina, esdrúixola.

En aragonés os verbos haber, valer, veyer, soler, deber, poder, torcer fan part d'o conchunto de verbos que derivan de verbos d'a segunda conchugación latina

Os verbos cocer, coneixer, creixer, mereixer, naixer, estender, aprender, plover/plever, creyer, foter, vender, moler y planyer se remontan a verbos d'a tercera conchugación latina que pasoron a la segunda conchugación latina por o cambio d'accentuación. Belún d'estos verbos presenta variants en a conchugación en -ir como planyir.

En aragonés benasqués bi ha notables diferiencias con respecto a lo modelo cheneral d'esta conchugación por haber-ie verbos acabaus en -re (IV clase benasquesa de J.A Saura Rami José Antonio Saura Rami: Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas, Zaragoza, Gara d'Edizions-Institución Fernando el Católico (2003). p 214.). Estos verbos son a continación natural d'a tercera conchugación latina de verbos con infinitivo esdrúixol y acabau en -ĔRE, y tienen los suyos equivalents en catalán, occitán, francés y italiano.

Tiempos verbals Formas impersonals Infinitivo Temer

Chenero y numero Participio Masculín singlar Temiu / Temito Masculín plural Temius / Temitos Femenín singlar Temida / Temita Femenín plural Temidas / Temitas

Cherundio Temend(o)

Formas personals Modo indicativo persona Present d'indicativo 1ª Sing. Temo 2ª Sing. Temes 3ª Sing. Teme 1ª Plur. Tememos 2ª Plur. Temetc 3ª Plur. Temen

{| class="wikitable" | bgcolor=#cccccc | persona | bgcolor=#cccccc | Pasau imperfecto d'indicativo |- | bgcolor=#DDEEFF | 1ª Sing. | bgcolor=#DDEEFF | Temeba |- | bgcolor=#DDEEFF | 2ª Sing. | bgcolor=#DDEEFF | Temebas|- | bgcolor=#DDEEFF | 3ª Sing.| bgcolor=#DDEEFF | Temeba |- | bgcolor=#DDEEFF | 1ª Plr.| bgcolor=#DDEEFF | Temebanos |- | bgcolor=#DDEEFF | 2ª Plur.| bgcolor=#DDEEFF | Temebaz |- | bgcolor=#DDEEFF | 3ª Plur.| bgcolor=#DDEEFF | Temeban

persona Pasau perfecto simple 1ª Sing. Temié 2ª Sing. Temiés 3ª Sing. Temió 1ª Plur. Temiemos 2ª Plur. Temiez 3ª Plur. Temioron / Temión

persona Futuro d'indicativo 1ª Sing. Temeré 2ª Sing. Temerás 3ª Sing. Temerá 1ª Plur. Temeremos 2ª Plur. Temerez 3ª Plur. Temerán

{| class="wikitable" | bgcolor=#cccccc | persona | bgcolor=#cccccc | Condicional |- | bgcolor=#DDEEFF | 1ª Sing.| bgcolor=#DDEEFF | Temería |- | bgcolor=#DDEEFF | 2ª Sing.| bgcolor=#DDEEFF | Temería |- | bgcolor=#DDEEFF | 3ª Sing.| bgcolor=#DDEEFF | Temería |- | bgcolor=#DDEEFF | 1ª Plur.| bgcolor=#DDEEFF | Temeríanos |- | bgcolor=#DDEEFF | 2ª Plur.| bgcolor=#DDEEFF | Temeríaz |- | bgcolor=#DDEEFF | 3ª Plur. | bgcolor=#DDEEFF | Temerían'''

persona Pasau perfecto composau d'indicativo 1ª Sing. He temiu / temito 2ª Sing. Has temiu / temito 3ª Sing. Ha temiu / temito 1ª Plur. Hemos temiu / temito 2ª Plur. Hez temiu / temito 3ª Plur. Han temiu / temito

persona Pasau pluscuamperfecto d'indicativo 1ª Sing. Heba temiu / temito 2ª Sing. Hebas temiu / temito 3ª Sing. Heba temiu / temito 1ª Plur. Hébanos temiu / temito 2ª Plur. Hébaz temiu / temito 3ª Plur. Heban temiu / temito

persona Pasau anterior d'indicativo 1ª Sing. Habié temiu / temito 2ª Sing. Habiés temiu / temito 3ª Sing. Habió temiu / temito 1ª Plur. Habiemos temiu / temito 2ª Plur. Habiez temiu / temito 3ª Plur. Habioron temiu / temito

Modo subchuntivo persona Present de subchuntivo 1ª Sing. Tema 2ª Sing. Temas 3ª Sing. Tema 1ª Plur. Temamos 2ª Plur. Temaz 3ª Plur. Teman

persona Pasau imperfecto de subchuntivo 1ª Sing. Temés(e) 2ª Sing. Temeses 3ª Sing. Temés(e) 1ª Plur. Temésenos 2ª Plur. Temetc 3ª Plur. Temesen

persona Pasau perfecto de subchuntivo 1ª Sing. Haiga temiu / temito 2ª Sing. Haigas temiu / temito 3ª Sing. Haiga temiu / temito 1ª Plur. Haigamos temiu / temito 2ª Plur. Haigaz temiu / temito 3ª Plur. Haigan temiu / temito

persona Pasau pluscuamperfecto de subchuntivo 1ª Sing. Hese temiu / temito 2ª Sing. Heses temiu / temito 3ª Sing. Hese temiu / temito 1ª Plur. Hésenos temiu / temito 2ª Plur. Hésez temiu / temito 3ª Plur. Hesen temiu / temito

Modo imperativo persona Modo imperativo 2ª Sing. Teme 2ª Plur. Temet

Referencias

Bibliografía Heinrich Lausberg: Lingüistica romanica. Tomo II morfología, Editorial Gredos, 1988. pp 258–259. José Antonio Saura Rami: Elementos de fonética y morfosintaxis benasquesas, Zaragoza, Gara d'Edizions-Institución Fernando el Católico (2003). Alwin Kuhn: El Dialecto Altoaragonés'' (traducción de l'orichinal de 1935); Xordica Editorial, Zaragoza, 2008.

Segunda