300px|right|thumb|Publicidá dialeutal en tarantín. 300px|right|thumb|Camiseta para promocionar el dialectu tarantín. El dialeutu tarantín ye una llingua falada na ciudá de Taranto. En la parte norte de la homónima provincia ta presenta nes sos variantes massafrese, crispianese, etc. Tien la particularidá de ser un idioma comunal, o bien, la so variante más xenuina fálase dientro de les llendes de la ciudá, principalmente nel centru históricu. Sicasí, tamién equí, coles distintes diferenciaciones comunicatives debíes a los cambeos xeneracionales. Ello ye que anque Taranto parte con otres provincies de la Puglia, na fala tarantina nun s'atopen semeyances col dialeutu salentín o'l dialeutu barés nel acentu, nin na pronunciación, nin nos artículos d'estos postreros.

Historia Mientres el periodu bizantín y longobardu, la llingua tarantina adquirió un calter bien orixinal pa la dómina: la o pasó a ue, la e a ie, y el vocabulariu enllenar de nuevos vocablos.

Cola llegada de los normandos nel añu 1071 y de la casa d'Anjou en 1400, la llingua perdió bona parte de los sos trazos orientales y viose influyida por elementos franceses y galu-itálicos, como la e muda final.

Na Edá Media, la ciudá foi apoderada polos sarracenos cola consiguiente introducción de pallabres árabes, ente que nel añu 1502 Taranto cayó sol dominiu de la Corona d'Aragón; mientres tres siglo'l castellán foi la llingua oficial de la ciudá, y por eso entraron nuevos vocablos al tarantín. Nel añu 1801 la ciudá cayó sol dominiu de les tropes franceses, que dexaron definitivamente la influencia llingüística provenzal.

Cabo recordar que Taranto tuvo mientres enforma tiempu amestada al Reinu de Nápoles y que comparte dellos términos comunes col napolitanu. La influencia árabe, xunida cola francesa y la llatina, dio llugar a una gran desonorización de les vocales, tresformando en -y- semimudas, causando tamién un notable aumento fonética de dichu soníu.

Anguaño, el particular zarru vocálicu y l'allargamientu de les "vocales dures" dieron al dialeutu tarantín una cadencia que recuerda a un "dialeutu árabe" anque con dalguna referencia a los soníos dóricos arcaicos.

Tradiciones dialeutales

Les tradiciones dialeutales de Taranto afondan los sos oríxenes nes antigües tradiciones griegues y romanes.

Fonoloxía

Vocales Amás de les cinco vocales típiques del italianu, el dialeutu tarantín cuenta con otros cinco: é y ó son vocales zarraes, la á que tien un soníu particularmente zarráu, cuasi semimudo, e í y ú llamaes "vocales dures", porque se pronuncien con una notable vibración de les cuerdes vocales.

Tamién tán la vocales abiertes à è ì ò ù y les vocales llargues â ê î ô û que tienen valor doble al respective de les italianes. Esiste tamién otra vocal, la e muda, que nun se pronuncia a final de pallabra y ye semimuda metanes pallabra; asina, una pallabra como perebìsse tien de pronunciase omo [p'r'biss]. Los diptongos pronúnciense como n'italianu, con esceición de la ie, que se pronuncia como una i llarga si s'atopa metanes pallabra, ente que si s'atopa a la fin va pronunciase como una i siguida darréu d'una e semimuda, y au que se pronuncia como en francés [o].

Consonantes Les consonantes son les mesma que les del italianu, con solu cinco más: c si atopar en posición postónica tiende a ser pronunciada como sc en sciocoo, j pronúnciase como la Y de la pallabra inglesa yellow, el nexu sck onde sc pronúnciase como na pallabra italiana scena, l como la c de casa, el nexu ije pronunciáu más o menos como ille na pallabra francesa bouteille, y la v en posición intervocálica que nun tien nengún soníu (ej.: avuandáre, tuvi, etc.). Les consonantes dobles son bien frecuentes a principiu de pallabra, y tienen un soníu más fuerte al respective del so correspondiente solu.

Diéresis Pola mor del gran númberu d'homófonos presentes nel dialeutu tarantín, dacuando estrémense per mediu d'un acentu o de la diéresis, esta postrera adóptase sobre manera pa indicar hiatu ente dos consonantes, por casu:

fiúre flores, fïure [figura]; pèsce [pexe], pésce [peor], etc.

Disimilación y asimilación La disimilación ye un fenómenu pol cual dos soníos, atopándose n'estrechu contautu, tienden a estremase: lat. cultellus - tar. curtíedde [cuchiellu].

L'asimilación ye cuando la consonante inicial d'una pallabra convertir na consonante de la segunda sílaba de la mesma pallabra, siguida d'una anticipación de l'articulación fonética d'esta postrera: lat. juscellum - tar. sciuscijlle [tipu de sopa].

Una particularidá que salta rápido a la vista de quien per primer vegada llee un testu en dialeutu tarantín, ye'l fenómenu de la xeminación, o más simple la duplicación inicial o sintáctica.

Esto ye un fenómenu de fonosintaxis, esto ye, por causa de la perda de la consonante final de dellos monosílabos (asimilación fonosintáctica), la consonante inicial de la pallabra siguiente refuérzase.

Los principales monosílabos que dan llugar a la xeminación son: a: a (preposición); e: y (conxunción); cu: con (conxunción o preposición); addà: ellí, allá (alverbiu); aqquà: equí (alverbiu); ogne: cada(axetivu indefiníu); cchiù: más (axetivu y alverbiu); pe': para (preposición); jè: ye (verbu ser); sì: yes (verbu ser); so': somos (verbu ser); 'mbrà: ente (preposición); tré': trés (numberal).

La duplicación inicial ye indispensable na llingua oral pa entender el significáu de la frase: hè fatte bbuéne [fixisti bien]; è ffatte bbuéne [ta bien fechu].

Como se ve nel exemplu, el refuerzu de la f revélase fundamental pal sentíu de l'afirmación. He equí otru exemplu: 'a máne [la mano] - a mmáne [a mano]; de pètre [de piedra] - cu ppètre [con piedra]; 'a cáse [la casa] - a ccáse [a casa].

Gramática La gramática tarantina ye daqué distinta de la italiana. Presenta construcciones de calter típicamente griegu y llatín.

Morfoloxía

Artículos y sustantivos El dialeutu tarantín presenta dos xéneros, masculín y femenín. Teniendo la terminación en -y muda, el xéneru de les pallabres tan solo ye reconocible por aciu l'artículu, qu'en tarantín ye 'o, 'a para l'artículu determináu y 'na, 'na pal indetermináu. Si'l sustantivu que sigue al artículu empieza por vocal, apostrófase, nun siendo que nun hubiera una consonante primero enantes cayida: l'acchiále [les gafes]; l'ome [l'home]; 'n'àrvule [un árbol]; -y uáje [los problemes]; 'o uéve [el güe]; 'a uagnèdde [la moza].

Plural y femenín La formación del plural ye bantante complexa. Pa munchos sustantivos y axetivos nun esiste, esto ye, son invariables: 'o libbre [el llibru] - -y libbre [los llibros]; l'àrvule [l'árbol] - l'àrvule [los árboles]. Dalgunos añaden el sufixu -ere: a cáse [la casa] - le càsere [les cases]; Otros camuden la vocal temática: 'a fogghie [la fueya] - le fuègghie [les fueyes]; 'o chiangóne [la roca] - le chiangúne [les roques]. Otros camuden los dos cuesas: 'o pertúse [el furacu] - le pertòsere [los furacos]; 'o paìse [el país] - le pajèsere [los países]. A lo último, esisten plurales irregulares: l'anijdde [l'aniellu] - l'anèddere [los aniellos]; 'o figghie [el fíu] - le fíle [los fíos], o sustantivos de doble formación: 'a mulèdde [la mazana] - le mulìdde o le mulèddere [les mazanes].

La formación del femenín sigue les mesmes regles: Dellos sustantivos y axetivos permanecen invariables: bèdde [bellu] - bèdde [bella]. Otros camuden el diptongu uè por o: luènghe [llargu] - longhe [llarga].

Pronomes Los pronomes demostrativos son: duviesu [esto]; quèste [esta]; quidde, [aquel]; quèdde [aquella, aquelles]; chiste [estos]; chidde [aquellos]. Más usaes al falar son les formes embrivíes: 'stu, 'sta, 'ste.

Los pronomes personales son:

{| style="border:1px solid blue;" |- bgcolor=#f0ffff align=center !persona !width=100px |suxetu !width=100px |átonu !width=100px |tónicu !width=100px |reflexivu |-align=center | 1a singular||ije||me||méje||me |-bgcolor=f5f8ff align=center | 2a singular||tune||te||téje||te |-align=center | 3a singular masculina||jidde||-y||jidde||se |-bgcolor=f5f8ff align=center | 3a singular femenina||jèdde||-y||jèdde||se |-align=center | 1a plural||nuje||ne||nuje||ne |- bgcolor=f5f8ff align=center | 2a plural||vuje||ve||vuje||ve |-align=center | 3a plural indistintu||lóre||-y||lóre||se |-bgcolor=f5f8ff align=center | impersonal||se||--||--||se

Si la forma dativa del pronome suxetu ta siguida d'un pronome oxetu, a diferencia del italianu, la forma dativa omítese dexando puestu solo'l pronome oxetu: 'o diche cchiù ttarde [lo digo más tarde]. Si quierse, puede especificase el suxetu por aciu la adición d'un pronome personal: 'a jidde 'o diche cchiù ttarde [a él dicir más tarde].

Pa la forma de cortesía, el tarantín adopta la forma alocutiva que, como había en Roma, da a toos respetu por igual. Si realmente quier espresase respetu escontra l'interlocutor, añader l'axetivu ussegnorije, dexando siempres el verbu en segunda persona del singular: d'addò avíne ussegnorije? [Ella¿d'ónde vien?].

Cuando'l pronome reflexivu de la primer persona del plural ta siguíu d'un pronome oxetu (n'italianu facer con ce) y atópase en negativu, convertir en non'nge en dialeutu tarantín: nu' non'nge ne sciáme [nós nun vamos ellí].

Los pronomes relativos son: ci, ce [chi]; ca [el cual, que, que, Les cualos]. Por casu: ci sì tu'? [¿Quién yes?]; 'a cristiáne c'hagghie vìste ajére [La señora que vi ayeri]; le libbre ca m'hé parláte [los llibros de los cualos falástime].

Axetivos Los axetivos posesivos son:

{| style="border:1px solid blue;" |- bgcolor=#f0ffff align=center !persona !width=100px |masculín singular ! width=100px |femenín singular ! width=100px |plural indistintu !width=100px |forma enclítica |-align=center | 1a singular ||mije||méje||mije||-me |-bgcolor=#f5f8ff align=center | 2a singular ||tuje, tuvi||toje, tove||tuje, tuvi||-te |-align=center | 3a singular ||suje, suve||soje, sove||suje, suve||-se |-bgcolor=#f5f8ff align=center | 1a plural ||nuèstre||nostre||nuèstre|| - |- align=center | 2a plural ||vuèstre||vostre||vuèstre|| - |- bgcolor=#f5f8ff align=center | 3a plural ||lòre||lòre||lòre||-se

En tarantín, l'axetivu posesivu va siempres dempués del nome al cual refierse: 'a màchene méje [la mia automobile]. Otra carauterística d'esti dialeutu ye tamién la forma enclítica del posesivu al traviés del sufixu, que sicasí ta llindada a les persones: attànm [el mio padre]; màmt [la to madre]; sòr [la so hermana], etcétera..

Preposiciones Les preposiciones simples son: de [di]; a [a]; da [da]; jndre ('nde) [in]; cu [con]; suse [el so]; pe' [per]; 'mbrà [ente]. Podemos usar tamién como preposiciones: sott [baxu]; abbàsch [debaxo, embaxo].

Les preposiciones articulaes son:

 'u'ale de d'ud'âde le a a'u (ô)a'a lle da d'ôd'âda le jndre jndr'ôjndr'âjndre le, jndr'a lle cuc'ucu 'acu lle suse sus'ôsus'asuse le pe' p'up'ape' lle

Ca y Cu

Ca (lat. quia) puede tener valor de: preposición relativa: vòche a accàtte 'o prime ca jacchie [voi mercar el primeru qu'atope]; conxunción: na proposición declarativa: sacce ca jè 'nu bbuène uagnóne [sé que ye un mozu valiente]; en laproposición consecutiva: téne numunne de lìbbre c'a cáse soje pare 'na bibbliotèche [Hai tantos llibros que la so casa paez una biblioteca]; introduciendo'l segundu términu de la comparanza: jéve cchiù 'a fodde ca 'o rèste [yera più la folla che il resto].

Cu (lat. quod) puede tener valor de: preposición: tagghiáre c'o curtíedde [cortar col cuchiellu]; conxunción [con]; dempués de los verbos qu'espresen un deséu o una orde: vôle cu mmange [quier comer]; pa formar el presente de suxuntivu: cu avéna aqquà [que venga equí]; na forma adversativa: cu tutte ca [con tou que]; nes proposiciones finales: vuléve cu éve cchiù ìrte [querdría ser más altu]; nes proposiciones finales: avàste cu ppáje [basta que pague]; como presente perifrásticu: sté cu avéne [ta al cayer].

El partitivu nun esiste en tarantín, y pa traducilo utilícense dos formes: