Les llingües mosetenas o mosetén-chimané son un pequeñu grupu de llingües cuasi-aisllaes falaes en Bolivia. Puramente consta de les variedaes de mosetén (585 falantes en 2000; 750 en 2003) y del chimané o tsimané (4.735 en 2000; 4.000-8.000 en 2003; 5.316 en 2007Matthias Brenzinger (2007). Language Diversity Endangered. Berlín: Walter de Gruyter, pp. 49. ISBN 978-3-11-017049-8.).
Dende la promulgación del decretu supremu N.° 25894 el 11 de setiembre de 2000 el chimán y el mosetén son dos de les llingües indíxenes oficiales de Bolivia,Bolivia: Decretu Supremu Nº 25894, 11 de setiembre de 2000 lo que foi incluyíu na Constitución Política al ser promulgada'l 7 de febreru de 2009.Constitución Política de Bolivia
Clasificación Les llingües mosetenas nun tienen parentescu probáu con nenguna otra familia de Suramérica, anque se propunxeron posibles rellaciones con otres families. El mosetén foi comparáu más frecuentemente coles llingües pano-tacanas, ya inclusive dellos autores propunxeron una macrofamilia macro-pano qu'incluyiría al mosetén.Joseph Greenberg, 1987, An Amerind Etymological Dictionary. Igualmente Morris Swadesh especuló con una rellación ente les llingües chon y les llingües mosetenas.Morris Swadesh, 1959, 1962.
Amás esiste cierta cantidá de léxicu común col pukina y l'uru-chipaya, anque eso podría indicar más qu'una rellación xenética una influencia cultural.
El proyeutu comparativu ASJP suxer una posible rellación alloñada coles llingües peba-yagua,ASJP - World Language Tree falaes na rexón onde converxen Perú, Colombia y Brasil. Sicasí, felicidá similaridad podría debese a razones accidentales y nun ye prueba en firme de parentescu.
Llingües de la familia Acordies con Adelaar les familia mosetena consistiría en:Adelaar, 2004, p. 476 Mosetén de Santa Ana * Mosetén de Covendo Chimané o Tsimané
Esbozu gramatical Fonoloxía Les llingües mosetenas presentaninventarios de fonemes vocálicos d'ente 5 y 6 vocales,Sakel, 2009: 338 dependiendo de la variedá, pal mosetén de Covendo tiense: {| class=wikitable style="text-align:center;" ! !! Anterior !! Central !! Posterior |- ! Vocal zarrada | i/ĩ || || |- ! Vocal media | y/ẽ ||ə/ə̃ ||o/õ |- ! Vocal abierta | || a/ã ||
Pal mosetén de Santa Ana y el chimane tiense'l siguiente inventariu vocálicu: {| class=wikitable style="text-align: center;" ! !! Anterior !! Central !! Posterior |- ! Vocal zarrada | i/ĩ || ɨ/ɨ̃ || |- ! Vocal media | y/ẽ ||ə/ə̃ ||o/õ |- ! Vocal abierta | || a/ã ||
Tocantes a les consonantes tiense siguiente l'inventariu de fonemes consonánticos de les llingües mosetenas:Sakel, 2009: 339 {|class=wikitable style="text-align:center;" ! colspan=2| !! Llabiales ! Coronal ! Palatales ! Velares ! Glotales |- ! rowspan=3| Oclusives !! sordes | p||t, tj || || k || ʔ |- ! aspiraes | ph|| || || kh || |- ! sonores |b || d, dj || || || |- ! colspan=2| Fricatives | f || s || ʃ || || h |- ! rowspan=2| Africaes !! simples | || ts || tʃ || || |- ! aspiraes | || tsh ||tʃh || || |- ! colspan=2| Nasales | m || n || ɲ || || |- ! colspan=2| Vibrante | || r || || || |- ! colspan=2| Semivocales | ||ʋ||j || ||
Léxicu y clases de pallabres En cuanto al léxicu y les clases de pallabres nes llingües mosetenas, puede señalase lo siguiente (Sakel, 2009: 343-347): Polo xeneral el mosetén y el chimane son bien similares no que concierne a les clases de pallabres. Estrémense clases de pallabres abiertes, a saber: nomes, axetivos, alverbios y verbos; y clases zarraes, tales como los pronomes, los alverbios de llugar y les partícules. El mosetén presenta un sistema de pronomes bien ricu. Nel cuadru 4, amuésense los pronomes personales llibres, que son similares nos trés variedaes (Mosetén de Covendo [CO], Mosetén de Santa Ana [SA] y Chimane [CH]). Reparar, amás, dos pronomes demostrativos, unu pa cada xéneru: öi 'esta' y uts 'esti' [CH, SA] / iits 'esti' [CO]. Los pronomes posesivos son les formes de los pronomes personales, combinaos con una marca de vinculación o nexu, como se repara en yäe-sï' phen [1SG-NEX.F muyer(F)] 'la mio esposa' [CO].
Cuadru 4: Pronomes personales llibres Mosetén de Covendo [CO] Mosetén de Santa Ana [SA] Chimane [CH] 1SG 'yo' yäe yäe yu 2SG 'tu' el mio el mio el mio 3SG.M 'él' el mio' mu' mu' 3SG.F 'ella' mö' mo' mo' 1PL 'nós' tsin tsun tsun 2PL 'ustedes' mï'ïn el mio'in el mio'in 3PL.M 'ellos' el mio'in mu'in mu'in 3PL.F 'elles' mö'in mo'in mo'in
Nes llingües mosetenas, estrémense alverbios de llugar que tán constituyíos por formes pronominales combinaes con marcadores relacionales. Estos alverbios espresen trés niveles de distancia ('cerca', '(bien) lloñe', 'equí') y coinciden en xéneru con un nome que ta cerca, polo xeneral la tema del discursu, como s'aprecia en (1). Tamién se reparen alverbios de llugar léxicos, como p.ej. faj 'fora', mej 'embaxo', etc.
(1)El mio||jen||el mio||ji-te-'||Maria||mö-wë. |- | ||3SG.M||padre||3SG.M||unviar-PON.MOCT-3.F.O||María(F)||3.F-RA |- | || colspan=6 |'El padre unvió a María ellí (lloñe, non visible dende equí).' [co]
Nel cuadru 5, preséntense los numberales, del 1 al 10, en mosetén de Covendo y chimane:
{| style="text-align: center; width: 30%" border="1" |+ style="text-align: left"|Cuadru 5: Numberales| || style="background:#ccccff"|Mosetén de Covendo ||style="background:#ccccff"| Chimane|- | 1 || jïrïs (F)/ jïrïty (M) || yiris (F)/ yirity (M) |- | 2 || päeräe || pärä|- | 3 || chhibin || chibin |- | 4 || tsiis || vajpedye|- | 5 || khanam || canam|- | 6 || jaebae in || jäbän |- | 7 || yaewaetidye || yävätidye''' |- | 8 || khen'khan ||quenćan|- | 9 || arajtyak || araj tac|- | 10 ||tyak || yiri' tac|}
El mosetén presenta, amás, dos partícules evidenciales, katyi 'rumores', como se repara en (2), y ishtyi 'sensorial', como s'aprecia en (3). Estes partícules son utilizaes opcionalmente pa sorrayar que daqué ta basáu nuna esperiencia personal o en rumores d'otros. Amás de los evidenciales, reparar tamién marcadores discursivos que son utilizaos bien de cutiu, como, por casu, los marcadores d'énfasis anik, tyäkä y räeique, que enfatizan la importancia de lo que diz el falante, y marcadores como me y khäque, qu'espresen 'd'esta manera, entós, bien'.
(2)Mö-wëkatyi'jady-i-ki-'. 3.F-RARPTdir.y.volver-EX-MOCK-F.S 'Ella foi ellí y volvió – daquién díxome.' [co]
(3)Mö-wëishtyi'jady-i-ki-'. 3.F-RAEVIdir.y.volver-EX-MOCK-F.S 'Ella foi ellí y volvió – Ver.' [co]
Morfoloxía Tocantes a la morfoloxía de les llingües mosetenas, puede señalase lo siguiente (Sakel, 2009: 347-358): Les llingües mosetenas son sobre manera aglutinantes, anque esisten una serie de carauterístiques fusionales, básicamente nel sistema verbal. Nestes llingües, estrémense procesos morfolóxicos de afijación, reduplicación y cliticización. La mayoría d'afixos apaecen con verbos como sufixos; tamién se repara un conxuntu de prefixos y un infixu. Tocantes a la morfoloxía nominal, reparar marcadores de rellación nominal, que la so función podría comparase cola de los casos' o preposiciones oblicues n'otres llingües. Dichos marcadores (o clíticos) xunir a la frase nominal pa marcar distintes nociones, según la noción de 'llugar', como se repara en (4). Dellos exemplos de marcadores de rellación nominal son -yá 'en, cerca de, enfrente de', ‑khan 'en, baxu', -we 'ríu abajo, detrás, al otru llau'.
(4)Mu'-che'jáman-che'farajje-te-in. 3.M-SUPsablera-SUPdexar-3.M.O-PL 'Dexar ellí na sablera.' [CH] (Gill 1999: 12)
Na morfoloxía nominal, reparar tamién un marcador de númberu plural, el clíticu -in, como en wiya'-in 'vieyos' [CO, SA]. La pluralidá puede espresase tamién al traviés de la reduplicación o , entá más, puede tamién entendese ensin la presencia d'un marcador. Amás de la pluralidá, estrémense tamién dos xéneros en mosetén, el femenín (F) y el masculín (M). La asignación del xéneru ye arbitraria, sacante nos casos de seres vivos superiores y humanos, que'l so sexu xeneralmente reflexar na asignación de xéneru. El mosetén presenta, amás, un sistema de concordanza de xéneru estensa, qu'apaez en pronomes y elementos basaos en pronomes, como los alverbios de llugar, y n'elementos qu'amuesen el nexu vinculador, como los númberos ordinales, como se repara en (5):
{| style="text-align: left; width: 40%" border="0" |- |(5)||Chhibin'-yi'-si'''||mayedyekhindyem'-ra||karijtyaki-tsin. |- | ||3-ORD-NEX.F||día(F)||finalmente-IRR||trabayar.M.S-1PL |- | || colspan=4 |'El tercer día, finalmente trabayamos.' [CO]
Tocantes a los axetivos en Mosetén, pueden espresar una amplia variedá de significaos, como p.ej. edá, valor, traces físiques, colores, etc., y pueden apaecer nuna posición de cambéu, como en (6), o predicación, como en (7).
{| style="text-align: left; width: 30%" border="0" |- |(6)||där-tyi'||shi grande-NEX.Mtapir 'un tapir grande' [CH] (Gill 1999: 151)
(7)mo||shiish||jaem'|- | ||3SG.F||carne||bono
| || colspan=3 |'la carne ta bona' [CO]
En mosetén, dellos axetivos pueden actuar como alverbios de manera, como p.ej. jaem 'bonu, bien' en jaem'si' jaesdye 'bona chicha' y jaem' jaes-i- 'fai bien la chicha'. Reparar, amás, dellos alverbios temporales, como p.ej. khin 'güei, agora', mäen'jä''' 'ayeri', nöjnöj 'mañana', pamin 'antes', etc. Tocantes a la morfoloxía verbal, la familia mosetén presenta un sistema complexu de referencia cruciada nos verbos, con marcación de xéneru y, nun casu (1PL inclusiva), de persona del suxetu nos verbos intransitivos, y con delles combinaciones de les categoríes xéneru, númberu y persona del suxetu y/o oxetu nos verbos transitivos. En mosetén, los verbos tán entamaos nun sistema de predicaos complexos, que consten d'un elementu inflexivo y un elementu non inflexivo. En (8), por casu, sak- 'dise' ye l'elementu non inflexivo que se combina col elementu inflexivo ‑yi- 'faer, ser', glosáu como 'FAC.COP'. La mayoría de los elementos inflexivos, que correspuenden a una clase zarrada, pueden apaecer tamién por sigo solos como verbos simples, como se repara en (9):
(8)Yäesak-yi-ø. 1SGdise-FACT.COP-M.S 'Yo voi.' [CO]
(9)Yäeyi-ø. 1SGdicir-M.S 'Yo digo (daqué).' [CO]
Na familia mosetén, l'aspeutu marcar por mediu d'afixos, reduplicación, clíticos, partícules y construcciones con ciertos verbos. Les distinciones aspectuales que se reparen nestes llingües son el progresivu, como en (10), l'habitual, l'incoativu, l'iterativu, como en (11), y el durativu.
{| style="text-align: left; width: 35%" border="0" |- |(10)||Ćosh-va'jo-i''||na||mo||jäye'''||yu. |- | ||dormir-PTCP-F.S||FOCC||3SG.F||nieta||1SG |- | || colspan=5 |'La mio nieta taba dormiendo.' [CH] (Gill 1999: 86)
(11)Ka-'-b-y-'. aplaudir-ITE-aplaudir-EX-3.F.O 'Él apláude-y a ella (delles vegaes).' [CO]
Les llingües mosetenas presenten dellos marcadores de moción acomuñada, que la so función ye indicar qu'una aición toma llugar mientres se ta en movimientu, como p.ej. -chu- 'realizar nel camín hacia pequí' en (12), o a la llegada dempués del movimientu, como p.ej. sh- 'venir pa realizar una aición' en (13).
(12)Ćhei'-yá'-ye-chu-ban. cerca-ADES-FACT.COP-SUP-REP 'Él averóse (a la so vuelta).' [CH] (Gill 1999: 124)
(13)Karij-tya-ki-j-sh-a'. duru-PON-ANTP-DIR-MOCS-1PI.S 'Vendremos trabayar equí.' [CO]
Sintaxis Tocantes a les carauterístiques sintáctiques de les llingües mosetenas, puede señalase lo siguiente (Sakel, 2009: 358-366): L'orde de les pallabres nes cláusules verbales ye relativamente flexible, pero hai una preferencia pol orde básicu SV(O). Nes cláusules predicatives, el suxetu y el predicáu combínense solamente por aciu la yuxtaposición, como se repara en (14):
{| style="text-align: left; width: 20%" border="0" |- |(14)||Dyïñäetrampa. Dyïñäetrampa 'Dyïñäe ye una trampa.' [CO]